Dorota CHILIŃSKA | Katarzyna LEWANDOWSKA |REBELLE

Rebelle

W 100 lecie wywalczenia przez polskie kobiety praw wyborczych

 

Kuratorki: Dorota Chilińska/Katarzyna Lewandowska

 

 

Barykada

Szafot

Deklaracja Praw Kobiety i Obywatelki

Walka

Więzienie

Winna

Olympe de Gouges

Opór

Frakcja

Sztuka

 

W 100 lecie wywalczenia przez polskie kobiety praw wyborczych, czyli społeczno-prawnego upodmiotowienia siebie, postanowiłyśmy powołać do zaistnienia siostrzane grono, które do odtańczenia wojennego tańca użyje ostrego narzędzia – sztuki. Nasze działania otwiera Olympe de Gouges z  Deklaracją praw kobiety i obywatelki (1791) – po raz pierwszy przetłumaczony w całości na język polski.  W swojej Deklaracji ukazała sprzeczności francuskiej konstytucji oraz nieadekwatność ówczesnych prób sformułowania uniwersalnych praw. Bezkompromisowo wykazała, że podmiotem deklarowanej równości praw są w istocie biali, dorośli mężczyźni, a pozorny uniwersalizm rewolucyjnych idei opiera się na wykluczeniu dużych części społeczeństwa. Najważniejszym wyrazem wolności była dla niej wolność słowa i przez dekadę swojego życia próbowała niezłomnie egzekwować to prawo. Istotą politycznego wyzysku była dla niej instytucja małżeństwa inkryminowana przez nią jako „miejsce wiecznej tyranii”. Podobnie jak Mary Wollstonecraft w A Vindication of the Rights of Woman (1792) de Gouges dowodziła, że przebiegłość i słabość kobiet stanowi konsekwencję ich upośledzonej pozycji w strukturach zalegalizowanej „seksualnej unii” z mężczyzną. Podobnie jak Wollstonecraft, zwalczała wywołane przez tę instytucję społeczne deficyty kobiet, które zaniedbywały edukację i ograniczały się do wąskiego kręgu domowych interesów, odrzucając obowiązki obywatelskie. Nawiązując do idei Rousseau, de Gouges zaproponowała „społeczny kontrakt” oparty na równości praw i obowiązków w zastępstwie tradycyjnego małżeństwa. Jej pisma, zarówno literackie, jak i polityczne, zmierzały wyraźnie w kierunku współczesnej filozofii feministycznej. Jako jedyna kobieta została skazana na śmierć podczas „wielkiego terroru”.

Zamiast kolejnych odsłon będą barykady, na których staną kobiety – artystki, twórczynie, rewolucjonistki, buntowniczki. Te które siedzą w Łodzi, tworzące feministyczny kolektyw Frakcja (Justyna Apolinarzak, Ewa Bloom Kwiatkowska, Monika Czarska, Ola Kozioł, Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Izabela Maciejewska, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska) i te z poza Łodzi (Anna Kalwajtys i The Pau)– wiosłujące pewnie i odważnie.

https://www.facebook.com/events/272140076705229/

 

 

 

Obraz może zawierać: 8 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą, buty, dziecko i w budynku

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją, ludzie tańczą, buty i w budynku

 

 

Dziękujemy: Rafałowi Michalskiemu za przetłumaczenie Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki

Jackowi Staniszewskiemu za wizualne wsparcie w postaci plakatu, nawiązującego do rebelianckich przedstawień Paryskiej Wiosny.

 

 

Dodaj komentarz