I PO CO NAM WOLNOŚĆ KOBIET | TORUŃ | Dyskusja Terenowa przed drzwiami instytucji

https://ipoconamwolnosckobiet.blogspot.com/2018/06/i-po-co-nam-wolnosc-kobiet-dyskusja.html

W dniu 18.06.2018 roku, jako delegacja grupy organizacyjnej ‚I po co nam wolność kobiet?’ w składzie: Liliana Piskorska, Dorota Chilińska i Tomasz Kolczyński, udaliśmy się do Centrum Sztuki Współczesnej, by uzyskać odpowiedź od dyrektora Wacława Kuczmy w sprawie naszego pisma z propozycją zorganizowania dyskusji panelowej z udziałem zaproszonych gości oraz kuratorów wystawy.

Na spotkaniu z dyrektorem Kuczmą oraz z kierowniczką Centrum Literatury i Wydawnictw, uzyskałyśmy ustną odpowiedź na nasze pismo, wraz z informacją, że odpowiedź pisemną otrzymamy w dniu 20.06.2018. Dyrektor Kuczma poinformował nas także, że nie weźmie udziału w sugerowanej przez nas dyskusji, nie oddeleguje również żadnego swojego przedstawiciela lub przedstawicielki, by wziął w niej udział oraz, że dla niego formalnie „jest to sprawa zakończona”. Zaproponował nam natomiast udostępnienie przestrzeni CSW dla zorganizowania naszej dyskusji, o ile podtrzymujemy potrzebę dyskutowania o nieobecności artystek w przestrzeni organizowanej przez niego wystawy. Jednocześnie podkreślił, że nie uważa by taka dyskusja była ważna i miała związek z kuratorowaną przez niego wystawą.

Następnie, przestrzegł nas przed łamaniem prawa, podkreślając że jego dobrą wolą jest fakt, nieskierowania sprawy do sądu, w związku z upublicznieniem nagrywanej relacji z kuratorskiego oprowadzania po wystawie ‚I po co nam wolność?’.

Naszą odpowiedzią na propozycję dyrektora Kuczmy była decyzja o nieskorzystaniu z propozycji udostępnienia przestrzeni czytelni centrum, w zaproponowanej formie. Propozycja, z którą wyszłyśmy do CSW była propozycją zorganizowania dyskusji, jako wydarzenia towarzyszącego wystawie. Wyciągnęliśmy rękę w stronę instytucji, by umożliwić jej naprawienie karygodnego pominięcia i zlekceważenia dorobku polskich artystek. Odzew, jaki nasza akcja oraz petycja miała wśród opiniotwórczego środowiska artystycznego, potwierdza nasze stanowisko. Zignorowanie głosu tak dużej ilości osób, odmowa argumentowania swoich wyborów kuratorskich, stwierdzenie że “sprawa jest zamknięta”, zostało przez dyrektora zmiękczone propozycją “udostępnienie nam sali razem z nagłośnieniem” w przestrzeni CSW, w której możemy SAMI Z SOBĄ dyskutować.
Nie zgadzamy się na tego rodzaju, oczywiste próby uciszenia dyskursu i bagatelizowania podniesionego przez nas problemu. Nie zgadzamy się na wykluczenie i pomijanie dorobku kobiet artystek. Dość mizoginicznej narracji w przestrzeniach galeryjnych!

Dlatego, zdecydowaliśmy się zorganizować dyskusję na naszych własnych warunkach.

Wśród panelistek znajdą się Anka Leśniak, Aleka Polis, panelistką reprezentującą grupę ‘I po co nam wolność kobiet’ będzie Liliana Piskorska, a informacje o następnych prelegentkach/prelegentach podamy wkrótce! Wydarzeniu będzie towarzyszyło działanie performatywne Aleki Polis i Krystyny Kuty.
Moderacja dyskusji: Katarzyna Lewandowska
I po co nam wolność kobiet? Dyskusja Terenowa przed drzwiami CSW
https://web.facebook.com/events/990291597795776/

29.06.2018
godz. 17:00

https://photos.google.com/share/AF1QipPnrhzmhXVj1sxlO1hvrbAZWorJg7znzkGt07z4b3xkPVo7b2AKgjjR2se-E5y17g?key=ZVR6TTJ3T25OaDM0aWFHNGNWLXBuMS0wT1hQUGN3

 

 

Dodaj komentarz